TEHNICI DE SUPER-VIETUIRE

,,Nu exista infern. El este doar imaginea raiului in care cu voie sau fara voie, mutam continuu lucrurile de la locul lor.''
Se afișează postările cu eticheta Dan Ţopa. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Dan Ţopa. Afișați toate postările

miercuri, 15 iunie 2011

PREMIERA FILMULUI "TANTI" LA TÂRGOVIŞTE


Filmul de lung metraj „Tanti”, regizat de către Şerban Marinescu şi avându-l pe Mircea Silaghi în rolul principal a fost prezentat şi la Teatrul Dramatic Tony Bulandra.
Un eveniment anunţat relativ târziu, care a debutat cu un scurt intro al directorului Teatrului Municipal Târgovişte, Dan Ţopa, în care recunoştea că a pus la cale cu Mircea, prezentarea acestui film, spontan, „ca un extemporal, pentru că se apropia vacanţa”. Din păcate nu au putut fi prezenţi şi alţi actori din distribuţie. Cu toate acestea sala a fost plină şi am avut bucuria de a fi alături, atât de regizorul filmului, Şerban Marinescu, cât şi de cei doi „băieţi răi”.
Dan Ţopa a menţionat după ce l-a prezentat pe Edgar Nistor:”Edi are un personaj mai puţin obişnuit…s-a infiltrat în câteva centre de recuperare şi a trăit câteva nopţi sinistre acolo.Veţi vedea!”. De asemenea, directorul teatrului târgoviştean a ţinut să precizeze referitor la Mircea Silaghi: „Nu l-am simtit pe Mircea ducându-se la filmări, nu am schimbat nicio repetiţie sau cel putin nu stiu eu. Atât de bine a mers relaţia teatru-film!”.

Cum era de aşteptat, la astfel de manifestări se propun ţinte, se hotărăsc proiecte comune, despre care a vorbit printre altele, regizorul Şerban Marinescu.

„…Vreau să vă spun aşa: că mă bucur teribil să descopăr o enclavă de cultură într-un loc unde recunosc, spre ruşinea mea şi ignoranţa de care am suferit, n-am crezut că există. Şi faptul că acest teatru îmi aminteşte de perioada anilor ’80, de Teatrul Tineretului din Piatra Neamţ care era o pepinieră extraordinară de actori importanţi, actori pe care cu siguranţă i-aţi văzut de-a lungul anilor în filme. Ei se năşteau acolo. Spuneam că era o enclavă, un loc unde se adunau tineri foarte talentaţi, foarte ambiţioşi care nu ţineau cont de ce se întâmplă în jur, social, politic, oricum vreţi. Ei trăiau în teatru, pentru teatru, făceau nişte spectacole extraordinare şi iată că mi se întâmplă ca la un casting să întâlnesc un actor tânăr, absolut necunoscut care mi-a amintit imediat de personalitatea teribililor filmului românesc începând cu Dan Nuţu şi Ştefan Iordache; tânărul meu prieten Mircea Silaghi, care pentru mine devenea o experienţă nouă.
Acest film să ştiţi că este un film inconfortabil, dar ca orice terapie până la urmă poate avea si efecte finalmente pozitive dacă veţi răbda până la capăt. Este un film care vorbeşte despre păcatele lumii noastre, le veţi recunoaşte şi, în fine, revin la întâlnirea cu Mircea. Am fost şocat să-mi spună că vine de la un teatru din Târgovişte. Habar n-aveam că există teatru în Târgovişte. Şi atunci am întrebat un mare teatrolog, care din păcate nu mai există. Se numeşte Mihaela Toniţa. Zic: „Dragă, tu ai idee, ştii ceva există în Târgovişte teatru?” şi îmi spune: „Pauză! E una din cele mai importante pepiniere, dacă nu chiar singura”. Ştia foarte bine. Iar acum venind, văzând şi stând aici pentru câteva ore mi-am dat seama de ce Mircea nu vrea nici în ruptul capului să plece de la Târgovişte. Pentru că el se formează într-o grupă de actori extraordinari, într-un loc unde nu are nevoie decât de sala asta, de sala de repetiţii, poate de donjonul şi de terasa de sus… E suficient pentru un om, pentru nişte oameni care vor să facă performanţă. Şi observ aici în sală - chiar făceam cu Edi un comentariu - observ un public fidelizat deja şi un public frumos.
Sunteţi dumneavoastră şi vă mulţumesc!
Sper să aveţi o seară, repet, nu comfortabilă, dar sănătoasă până la urmă ca terapie. Noi am făcut acest film care e puţin ciudat. E un scenariu scris de Mircea Daneliuc, un mare cineast, cu o operă covârşitoare; cine este cinefil ştie despre ce vorbesc. Este un film în care am avut şansa de a întâlni actori extraordinari, tineri, iată, este Edgar Nistor pe care o să-l vedeţi şi o să-l iubiţi cu siguranţă pe Edi şi pe alţii care din păcate n-au putut să ajungă aici, dar îi veţi recunoaşte, întrucât i-aţi mai văzut.
Una peste alta, Târgovişte este un oraş unde am să revin cu mare plăcere. Vorbeam cu domnul director şi puneam la cale o premieră cu un autoportret Ştefan Iordache pe care îl termin în toamnă. O lecţie extraordinară de viaţă şi de profesie a unui mare actor şi, sigur, de ce nu, acest festival care să intre cumva într-o familie de film şi de festival de film în România. Poate reamintindu-ne de valorile mari, nu numai ale filmului românesc - vorbesc de filmul de cinematecă în general - şi în fiecare seară să punem câte o premieră cu un film nou, important. Astea sunt gândurile. Eu mă bucur sa fiu aici, în faţa dumneavoastră şi vă urez să aveţi o seară până la urmă sănătoasă. Vă mulţumesc foarte mult!”



Las la rândul meu cititorii cinefili să descopere acţiunea şi tema acestei realizări, în care Cecilia Bârbora are rolul principal feminin şi joacă impecabil fiecare scenă, fiecare replică. O doamnă „respectabilă” pornită în căutarea unei vieţi noi şi a iubirii, a unui timp mai curat, timp irosit lângă un bărbat pedofil şi pervers, belgianul Marcel.
În ciuda criticii de specialitate, pe care o cunosc foarte bine, filmul surprinde societatea în curu’ gol şi asta uneori deranjează. Mă dezic de opiniile „pertinente”, afirmând că viteza şi haosul acţiunii reprezintă un segment din realitatea cotidiană, unde fiecare caută propriul bine doar cu ataşament, nu şi cu accesarea conştientului, pentru care nu nu se mai găseşte spaţiu pe linia cronologică, sfârşind, aşa cum este de aşteptat, lamentabil şi în direcţia opusă dorinţei.
Crina Semciuc, Cosmina Păsărin şi Constantin Puşcaşu, ceilalţi protagonişti ai filmului, au fost eficienţi în rolurile lor şi merită evidenţiaţi deopotrivă cu întreaga echipă. Cosmina a debutat onorabil în rolul Simonei.
Bani, droguri şi sex. Poate părea crud, însă avem de-a face cu elemente de valoare esenţială pentru o anumită categorie de indivizi, elemente care separate sau împreună, devin un scop în sine pentru aceste grupuri. Un triunghi totodată dramatic, între salvator, victimă şi persecutor, unde fiecare personaj trece prin cel puţin două ipostaze, văzuţi desigur, atât din mijlocul acţiunii (de către ei înşişi şi de către ceilalţi), cât şi din exterior, de ochiul avizat al spectatorului.




Despre experienţa din „centrul de recuperare” am vorbit cu Edgar Nistor la sfârşitul filmului, pentru ca mai apoi să mergem „la o bere – două”, onorând invitaţia lui adresată la începutul prezentării.
Acolo i-am privit pe toti "de sus".






Redactor CRISTI IORDACHE
Foto - ADRIAN APOSTOL
REVISTA SINGUR
GRUP MEDIA SINGUR
www.revistasingur.ro
contact-rdchcristinel@yahoo.com

luni, 6 iunie 2011

PREMIERA FILMULUI "TANTI" LA TÂRGOVIŞTE


NU SUNT SUBIECTIV DAR ŢIN CU AI MEI



"Este un film care vorbeşte despre păcatele lumii noastre, le veţi recunoaşte şi, în fine, revin la întâlnirea cu Mircea. Am fost şocat să-mi spună că vine de la un teatru din Târgovişte. Habar n-aveam că există teatru în Târgovişte. Şi atunci am întrebat un mare teatrolog, din păcate nu mai există. Se numeşte Mihaela Toniţa. Zic: „Dragă, tu ai idee, ştii ceva, există în Târgovişte teatru?” şi îmi zice: „Pauză. E una din cele mai importante pepiniere, dacă nu cumva singura pentru actori”. Ştia foarte bine." (Şerban Marinescu)



în curând "Nu sunt subiectiv dar ţin cu ai mei"
Cristi Iordache
Grup Media Singur

luni, 2 mai 2011

Târgovişte - Metropolă Culturală sau Dramaturgia Româno-Franceză

Teatrul "Francois Jacob" la Târgovişte


"Vraiment, je tiens a remercier tout le monde, la municipalite de Târgovişte qui nous a accueilli aussi d’une tres belle maniere, qui nous a honore en faisant venir a la mairie (…)et un merci vraiment particulier a Dan Ţopa, qui est le directeur de ce theatre, mais qui est aussi le metteur en scene de cette piece… ", spune Alain Spenle la finalul piesei Du Pain Plein les Poches de Matei Vişniec.


Alexandre Angel & Alain Spenle

Un episod de calibru în viaţa culturală a oraşului, un eveniment care trece cu surle şi trâmbiţe, aşa cum merită o stare de împlinire a unei comunităţi restaurate. Îmi asum mesajul dictonului rostit de Iorga la Iaşi - cuvintele lui Petru Rareş, cele care dăinuie peste vremuri: “vom fi iarăşi ce-am fost şi mai mult de-atât!”
După ce în cadrul proiectului româno-francez, în 2009, regizorul Francois Jacob a prezentat piesa lui Jean Genet, “Le funabule” cu Mircea Silaghi, a venit rândul regizorului Dan Ţopa să promoveze dramaturgia românească în spaţiul francofon.



“Nous avons eu le plaisir de jouer devant vous”, declară omul cu bastonul(umbrela), actorul Alain Spenle şi continuă prin a mărturisi că la Belfort a fost o muncă extrem de grea, care nu s-ar fi putut realiza în cele zece zile, fără determinarea lui Dan Ţopa.


"Buzunarul cu pâine" a făcut înconjurul lumii


Alb. Luminos. Andante.
Scenografia semnată de Sorana Ţopa, lumini şi sunet, George Puiu, regia tehnică, Jean Besanceney şi Gheorghe Butcă.
Într-un habitat bine mărginit, de un alb imaculat, ales inspirat realist în faţa miracolului existenţial şi deopotrivă, ironic, raportat la virtuţile celor două personaje care construiesc sau demolează soluţii, oratoric, dar care puşi în situaţia de a acţiona, inventează cele mai năstruşnice şi mărunte motive pentru a nu o face. Ei sunt omul cu bastonul şi omul cu pălărie, "puri" şi curaţi ca lumea în care trăiesc (Alain Spenle şi Alexandre Angel) sau pe care aşa vor să o vadă.



Dezbat soarta câinelui din groapa adâncă de lângă ei, ba chiar la un momentdat afirmă că poate acolo s-a născut. Unul este naiv şi idealist, celălalt pragmatic, cârcotaş, dar amândoi abundă în spirit analitic şi printre fraze pseudo-filozofice hilare, mai aruncă din când în când câte o bucată de pâine câinelui. Strigă la unison: “Asta nu e posibil! Să facă domnule cineva ceva!”, în timp ce ei îşi găsesc tot zeci de scuze. O problemă la picior, o rudă bolnavă, replici care te fac să râzi, însă pe înfundate, de parcă te-ai recunoaşte puţin în ei. Îşi exteriorizează ipohondriile în timp ce eu, spectatorul nu ştiu dacă să mă ghemuiesc în scaun fără a privi în jur, sau să aplaud, disociindu-mă total de tipologia individului lipsit de spirit civic, dar cu pretenţii la recunoaşterea meritelor de a gândi şi a găsi tot felul de explicaţii tipice societăţii care “bate apa-n piuă”. Se lasă întunericul peste albul lor, acelaşi întuneric pe care-l trăieşte câinele în aşteptarea salvării miraculoase, iar imaculatul şervetelor al cizmelor şi şosetelor devine un gri, un gri care nici acela nu mai este clar. Totul se năruie când de sus cad bucăţi de pâine peste ei, dovedind încă odată micimea naturii umane, gaura adâncă din care personajele noastre tocmai îşi afişau grandoarea, dar care nu depăşesc hotarul condiţiei unui câine captiv.



O temă care te trezeşte la realitatea crudă că dincolo de noi se află altă dimensiune, cineva care ne poate sau nu salva. Dureros şi deopotrivă, universal valabil. O laşitate tragicomică pe care numai un om trăind în culturi şi societăţi diferite, un “domn K. eliberat şi un izolat în cercul kafkian putea să o etaleze cu atâta acurateţe – dramaturgul român cel mai jucat în lume, Matei Vişniec.
Un fin psiholog, un mare pedagog.
După o piesă te ridici şi pleci cu altă atitudine.
Aplauze. Lumină. Spectatori în picioare.
Să acţionăm. Putem vorbi după. Dar să oferim, să salvăm, să dăruim!
Pâine.

"…Sans la determination de Dan Ţopa, cette piece n’aurait pas pu avoir lieu et aujurd’hui, dans votre belle ville Târgovişte, donc nous tenons a rendre un bel hommage et a le remercier de sa determination qui nous a permis d’etre present devant vous ce soir.
Merci a vous tous ! "





Gazdă - Teatrul Municipal Târgovişte


Du Pain Plein les Poches c’est fini.


Actorul Mircea Silaghi & regizorul tehnic Jean Beasanceney




Culori. Lume pestriţă. Câţiva se grupează în foaier. Majoritatea pleacă.
Fac cunoştinţă cu Sorana Ţopa.
Vorbesc cu actorul Ilie Ghergu şi cu regizorul Jean Besanceney. Adi Apostol schimbă obiective şi fotografiază.


Actorul Ilie Ghergu

Cu franceza mea stricată mă poticnesc la “greu”. Îl rog pe Mircea Silaghi, actorul de astă-dată translator:
“Mircea...greu!”
“Difficile, ce e-aşa greu!”
Mai să mă buşească râsul. Da, dificil nu e greu, dar greu e “difficile”.



Apar Alexandre Angel şi Alain Spenle fără pălărie şi baston. Vorbim despre spectacol şi îi felicit pentru reprezentaţie. Dincolo de uşoara oboseală acumulată în cele două zile, îmi mărturisesc că sunt încântaţi de oraş, de oameni, de publicul care a aplaudat în picioare, de modul în care au fost primiţi de către primar. Alexandre Angel remarcă faptul că nu vorbesc fluent franceza şi e curios cum am receptat spectacolul. Mircea Silaghi îi spune că ştiu piesa în limba română.


Actorii Mircea Silaghi, Alexandre Angel & Alain Spenle

Şi-apoi ce nevoie aveam să aud cuvintele ! Decorul, muzica, luminile, gestica lor, mimica feţei, toate făceau parte dintr-un limbaj comun. Comun precum această parte a proiectului care tocmai se încheia, proiect despre care primarul Gabriel Boriga declara că pentru el rămâne unul de suflet.
Programul “Promovarea Dramaturgiei Franceze în Europa Centrală şi de Est şi a Dramaturgiei Româneşti în Spaţiul Francofon” este susţinut de Ministerul Afacerilor Externe- Cultura Franceză, Consiliul General Teritorial Belfort, Primăria Oraşui Belfort şi Primăria Municipiului Târgovişte.
Protagonişti Teatrul Municipal Târgovişte-România şi Compania de Teatru “Francois Jacob” Belfort – Franţa.



Câinele

Despre câine nu se ştie nimic.





Cristi Iordache

Grup Media Singur



joi, 28 aprilie 2011

Targovişte surprinde prin dramaturgia marelui Matei Vişniec

Târgovişte nu încetează să surprindă prin suita manifestărilor culturale.
De data aceasta dramaturgia şi Teatrul Tony Bulandra ne oferă un eveniment actoricesc de sorginte kafkiană sub amprenta marelui Matei Vişniec.
Detalii puteţi afla de la colegul Adrian Melicovici, cel care a participat direct, pe tot parcursul zilei de ieri, la programul colateral şi actul artistic în sine.
Vă las curiozitatea pentru cele două articole postate de Adi, pe blogul său: melicovici.wordpress.com.

Dan Ţopa - Directorul Teatrului Dramatic Tony Bulandra Targovişte