TEHNICI DE SUPER-VIETUIRE

,,Nu exista infern. El este doar imaginea raiului in care cu voie sau fara voie, mutam continuu lucrurile de la locul lor.''
Se afișează postările cu eticheta dumnezee. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta dumnezee. Afișați toate postările

marți, 5 aprilie 2011

Femeia omului sau ziua-ntâi

Femeia omului sau ziua-ntâi



mi-e silă

de bec şi de roată, la dracu cu măru’, cu şerpii care încă mă poartă.

mi-e silă

că-ntr-o zi

se va muşca din mizeria asta a mea şi oamenii mă vor surzi…dar



când îmi dai o palmă

prin fereastră - scânteie cât un mormânt

de copil - parcă mă-njuri de mama şi nimeni nu se ia de o mamă,

nici de fiicele ei, nici de tine, femeie!

ti-am spus azi că te iubesc de cate ori ucizi ceva în mine, la fel de mult

ca atunci când îmi naşti lumii un prunc?

aşa cum l-ai născut pe tata despre care nu ştiu nimic

şi pe dumnezeu

despre care credeam că e tata când eram mic.



şi ducă-se toate gândurile, apocalipsa facă ce-o vrea.

mi-e silă

de istoria lumii, de mâinile care i-au dat de mâncare,

mi-e silă că scriu şi mi-aş bătea

un cui în tâmplă să m-aud pe-nfundate.

la dracu cu toate problemele lumii a treia şi-ntârzierile indicativului-prezent.

mi-e silă

de evanghelia după einstein, de sms-urile siropoase, de grădinile suspendate

de jung şi de freud… dar



când se varsă ceva mai mult decât un soare,

m-adun din cioburi de fereastră,

să vadă omul Naşterea şi ziua cea dintâi.

în timp ce iadul nu a fost dar moare,

eu fac amor sub cerul lui,

şi mă închin pe sânii tăi, femeie,

tu veşnic renegată dumnezee!



n.a. acest poem îl voi picta